Power Point Sunum Hazırlama

Power Point Sunum Hazırlama 

Power point, projektör kullanılarak sunumu yapılabilen içerikler oluşturmayı sağlayan bir Microsoft Office programlarından biridir.  Programı kullanarak renkli metinler, görsel araç- gereçler, tablolar, grafikler, çeşitli animasyonlar sayesinde ekranlar oluşturabilir ve bu ekranları birleştirip birbiri ardına takip eden slâytlar hazırlayabilirsiniz.

Power Point’te Sunum Nasıl Hazırlanır?  

Power point sunum hazırlama için öncelikle programı temin edin. Bilgisayar, telefon veya tabletinizden power point programına giriş yapın. Giriş sekmesinden “Yeni slâyt” butonunu tıklayın ve yeni bir slâyt sayfası oluşturun. Slâyt teması belirleyerek slâyt düzenini ayarlayın.

Slâyt ekranı üzerindeki metin eklemek için ilgili butona tıklayın.  Metninizi yazın. Yazı tipi sekmesinden metnin rengini, boyutunu, yazı stilini düzenleyerek istediğiniz gibi metni biçimlendirin.

Ekle sekmesinin “Resimler” bölümünden istediğiniz görseli ekleyin, boyutunu ayarlayın, görsele çeşitli animasyonlar uygulayarak  sunumunuzu daha da zenginleştirin. Tek bir slâyt üzerinde ilgili düzenlemeleri yaptıktan sonra yeni slâytlar oluşturarak bir slâyt gösterisi hazırlayın. Slâytlar için zaman ayarı yaparak otomatik geçişler sağlayın.

Power Point Etkili Sunum Hazırlama İçin İpuçları 

• Sunumu yapılacak konunun içeriğine göre her slâyt için bir süre belirleyin. 

• Dinleyicinin sıkılmaması için mümkün olduğunca slâyt sayısını az kullanın. 

• Slâyt içinde yer alan metinleri basit ve anlaşılır bir şekilde yazın. Yazı boyutunu herkesin okuyabileceği büyüklükte ayarlayın. 

• Sunumu daha dikkat çekici hâle getirmek için konuya uygun etkileyici görseller, grafikler, tablolar şablonlar ekleyin. Eklediğiniz tabloları veya grafikleri daha anlaşılır bir şekilde hazırlayın.

• Dinleyicinin daha konsantre olabilmesi için arka planı etkili seçin. Anlatılacak konuya tutarlı olmasına, parlamayan ama açık renkte bir arka plan oluşturun.

• Yazım ve dil bilgisi hatalarına dikkat edin. 

Önerilen Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir