Windows 10 Etkinleştirme Hatası Ve Çözümü

Windows 10 Etkinleştirme Hatası Ve Çözümü

Etkinleştirme yöntemi, Windows kopyasının orijinal halinde olduğunu, ve Microsoft koşullarının izin verilen sayıdan fazla cihazda kullanılmadığının öğrenilmesinde rol oynayan bir yöntemdir. Windows’ta sık karşılaşılan etkinleştirme hatalarının giderilmesinde bu yöntem sıklıkla kullanılır. 0x803F7001 hata kodu, Windows’ta geçerli olan bir lisans programının bilgisayarda yüklü olmadığı anlamına gelir. Windows 10, bir bilgisayara ilk kez yüklendiği zaman, etkinleştirme işleminin gerçekleşebilmesi için 25 karakterden oluşan şifreyi girmek gerekir. Bunun sonucunda da hata veriyorsa dijital olan bir lisans ile daha iyi sonuçlarla karşılaşılacaktır. 

Lisans Satın Alma İşlemi

Çevrimiçi olarak lisans satın almaya başlayabilmek için Start tuşuna ardından da Ayarları başlatmak için Settings kısmına ve son olarak güvenlik kısmından Etkinleştirmeyi başlat seçeneğine tıkladıktan sonra Microsoft Store’a gidilerek lisans satın alma işlemlerine başlanır. 

Daha önce kullanılan ve etkinleştirilen windows 10, bilgisayardaki donanım ve anakart değiştirildiği zaman eşleşecek bir lisans bulamadığı süreç içerisinde de sürekli hata verir. Bunun için de yeni bir lisans satın alma işlemi yapmak şarttır. Donanım değişikliği ve lisans alma işleminden sonra aynı Microsoft hesabı  üzerinden oturum açmak gerekir. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için de Ayarlar kısmından Güncelleştirme ve güvenlik seçildikten sonra etkinleştirme seçilir ve sorun gider seçeneği tıklandıktan sonra hata giderilir. 

Donanım yeniden etkinleştirilecekse yeniden etkinleştirme olup olmadığını anlayabilmek için Başlangıç sekmesi ardından Ayarlar tıklanarak Güncelleştirme ve Güvenlik seçildikten sonra etkinleştirme seçilerek etkinleştirme ayarlarına gidilir.

Cihaz güncel olduğu zaman Windows 10, gerekli olan sürümleri çalıştırdığı emin olun. Görev çubuğundaki arama kutusuna winver yazın ve ardından sonuç listesinden Winver’i seçin. Böylece Windows’un sürümünü ve derlemesini görebilirsiniz. Windows 10, sürüm 1607 veya sonraki bir sürümü çalıştırmıyor musunuz? Windows 10’u güncelleştirme başlıklı makaleden cihazınızı nasıl güncelleştirebileceğinizi öğrenin.

Önerilen Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir