Windows 10 Pro Hızlandırma

Windows 10 Pro Hızlandırma

Windows 10 Pro, hız açısından oldukça verimli ve etkin bir şekilde tasarlanmış bir işletim sistemidir. Böyle olmasına rağmen, sistem kaynaklarını tüketen pek çok özelliğe sahip olması kullanıcıları Windows 10 Pro işletim sistemini hızlandırmaya yönelik bazı arayışlar içine itmektedir. Bu tip durumlarda başvurulacak bazı yöntemler şu şekilde özetlenebilir:

  • Yeniden Başlatma

Bazı cihaz kullanıcıları süre gözetmeksizin cihazlarını açık tutmakta ve bunun sonucu olarak Windows 10 Pro yavaşlama eğilimine girmektedir. Bu tip uzun süreli beklemelerde sistem kendini uyku moduna bile alsa arka planda bazı işlemler devam etmekte; bu da bilgisayarı yavaşlatmaktadır. Bu yüzden cihazı iş bittiğinde sonlandırmak en iyisidir.

  • Güncellemeler

Windows 10 Pro zaman zaman hataları ayıklayıcı ve sistemi rahatlatıcı bazı güncellemeler yapmaktadır. Bu tarz güncellemeler takip edilmeli, sürümün güncel olmasına dikkat edilmelidir.

  • Başlangıç Programları Kontrol Edilmeli

Cihaz ilk açıldığında gereksiz olabilecek programları da çalıştırabilmekte; bu da performansın düşmesine sebep olmaktadır. Bunu önlemek için görev yöneticisi açılır ve Başlangıç sekmesi seçilir. Burada başlangıçta açılması istenilmeyen programlara sağ tıklanılıp o programlar devre dışı bırakılabilir.

  • Disk Temizliği

Windows 10 Pro’da yer alan disk temizleme özelliği sayesinde bilgisayarı yavaşlatan geçici dosyalar kaldırılabilir; çerezler ve kalıntılar temizlenebilir.

  • Kullanılmayan Programların Kaldırılması

Gereksiz ve kullanılmayan tüm programların kaldırılması sonucu hız konusunda istenilen verimin alındığı bariz bir şekilde görülebilecektir.

Önerilen Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir